+7-495-723-0119

[SK.] FAKTY X: Facebook - špionážny nástroj tajných služieb?

  Опубликовано 25.09.2014 Автор CEO

  Súčasný elektronický svet je tak dokonale prepracovaný, že takmer všetci ľudia na našej planéte, ktorí nejakým spôsobom figurujú v internetovej sieti, vlastnia mobilný telefón alebo kreditnú kartu, sú dennodenne sledovaní, a vôbec o tom nemajú ani tušenia. Len samotná sociálna sieť Facebook disponuje s osobnými údajmi viac ako jednej miliardy ľudí. A samozrejme, že to je veľkým lákadlom pre niektoré vlády sveta a ich tajné služby. Môže alebo už Facebook je nástrojom špionáže?

  Osobné údaje pre tajné služby

  Facebook je už niekoľko rokov svetovým fenoménom, ktorému prepadli ľudia všetkých vekových kategórií. Od augusta roku 2006 sa do neho môže pripojiť ktokoľvek, kto má viac ako 13 rokov. Zakladateľom Facebooku je Mark Zuckerberg, no podľa viacerých alternatívnych médií je len akousi nastrčenou bábkou. Facebook má v skutočnosti spravovať americká tajná služba CIA, ktorá sa vďaka nevinnej zábave miliónov ľudí dostáva k tým najosobnejším informáciám. Stali sa tak všetci ľudia, ktorí si na Facebooku založili svoj profil, obeťami dobrovoľného sledovania?

  Podľa britského spisovateľa Toma Hodgkinsona dáva každý pomocou Facebooku súhlas, aby boli jeho osobné údaje posunuté k spracovaniu v Spojených štátoch amerických. Vedia vôbec ľudia o tom, ako sa s ich osobnými údajmi - od zdieľaných informácií, cez komentáre až po fotografie, nakladá? Podľa britských novín The Guardian vypracovala americká obranná spoločnosť Raytheon nový program, ktorý spracováva a porovnáva informácie získané zo sociálnych sietí. Program tak môže presne zrekonštruovať každodenný život akéhokoľvek človeka, ktorý je aktívny na sociálnych sieťach. Ľudia sa tak dajú klasifikovať na názorovo pohodlných a tých druhých.

  O tom, že Facebook môže byť nástrojom špionáže CIA má dokazovať známy fakt, že americká spoločnosť In-Q-Tel investovala do Facebooku ešte v jeho začiatkoch 13 miliónov dolárov. Podľa novín The New Zealand Herald však práve táto spoločnosť, ktorá sa špecializuje na technológie získavania dát, spolupracuje s americkou CIA. S Facebookom sa však spája aj agentúra amerického ministerstva obrany DARPA - Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov. Práve DARPA je zodpovedná za vývoj vojenských technológií a jej dcérska spoločnosť IAO má za úlohu monitorovať internet a hľadať potencionálne informácie o terorizme. Ide však výhradne o tieto informácie alebo úplne o všetky?

  Ako sme sledovaní?

  Určite stojí za zamyslenie výrok bývalého poradcu amerického prezidenta Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť Zbigniewa Brzezinskeho, ktorý prehlásil: „Prostredníctvom počítačov budú ľudské životy a záležitosti neustále sledované. Čoskoro bude možné uplatňovať takmer nepretržitý dozor nad väčšinou osobných informácií o občanoch." Mal tým na mysli aj sociálne siete, ktoré sú dnes tak populárne?

  V USA už napríklad schválili zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý má umožniť vláde spolupracovať so súkromným sektorom pri ochrane pred hackermi. Tento zákon však okrem iného umožní poskytovateľom internetových služieb odovzdávať americkým úradom informácie o svojich klientoch aj bez súdneho príkazu. V praxi to znamená, že by spoločnosti ako Google, Facebook a Twitter mali posielať dôverné informácie Pentagónu. Súkromné informácie o akýchkoľvek užívateľoch z celého sveta sa tak dostanú do rúk americkej vlády. Poradca vo výzvednej službe vlády USA Don McAlvany v tejto súvislosti verejne priznal, že spracovanie dát Američanov (a nielen ich) umožní vláde ovládať ľudí od kolísky po hrob. Doslova povedal, že: „Vláda v budúcnosti bude schopná sledovať a ovládať svoje subjekty viac komplexne a účinne, než akýkoľvek totalitný režim v minulosti."

  Ešte pred pár rokmi boli takéto informácie len konšpiračnými teóriami, no Edward Snowden, ktorý pracoval ako IT špecialista pre CIA a potom pre Národnú bezpečnostnú agentúru NSA zverejnil tajné dokumenty, podľa ktorých americké tajné služby monitorujú veľké firmy ako Google, Microsoft, Facebook, Apple alebo Yahoo!

  Vedia o vás všetko!

  Generálny riaditeľ Agentúry výzvedných technológií R-Techno Roman Romačovvaruje, že: „Sociálne siete chcú prevziať úlohu svetových vládcov. Aby bolo možné vládnuť, je treba riadiť myšlienky ľudí, vedieť ich kontrolovať, korigovať a zameriavať patričným smerom." Možno ste ešte nepočuli o Aliancii piatich očí - je to dohoda medzi Spojenými štátmi americkými, Spojeným kráľovstvom, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom. Aliancia piatich očí je považovaná za globálnu špehovaciu sieť, ktorá je schopná odpočúvať každý telefonát a čítať každý email po celom svete.

  Prečo nás banky, ktoré spolupracujú s vládami po celom svete neustále nútia používať bezhotovostné transakcie, zo začiatku len debetnými alebo kreditnými kartami, a teraz už aj rôznym aplikáciami v mobiloch? Predsa kvôli informáciám o každom z nás - informácie o bezhotovostných transakciách a ďalších údajoch získaných z kariet sú vyhodnocované po celom svete. A nielen to, takmer každý má dnes mobilný telefón, ktorý nosíme neustále pri sebe vo dne v noci. Pomocou mobilov môžu tajné služby zistiť kde sa práve nachádzame s presnosťou na pár metrov - podľa pokrytia toho ktorého mobilného operátora.

  Sledovaní sme tak nepretržite na internete, keďže väčšina služieb je spolu prepojených, prostredníctvom mobilov o nás vedia, kde sa práve nachádzame, a pomocou debetných a kreditných kariet dávame o sebe vedieť kde, kedy, za koľko a čo kupujeme. Ešte stále sa cítite slobodní?

  Na zamyslenie sú preto slová britského spisovateľa Georgea Orwella v kultovom románe 1984: „Kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť - kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť."

  Autor: Recber

  http://magazin.atlas.sk/spektrum/fakty-x-facebook-spionazny-nastroj-tajnych-sluzieb/837893.html

  No tags added.